Historie

Historie klubu Teplického vzpírání

 

Vzpírání se na Teplicku začalo rozvíjet v letech 1949 – 1953 .V této době se vzpírání provozovalo v rámci oddílu zápasu jako kroužek vzpírání.

Samostatný oddíl vzpírání vznikl v roce 1953 zásluhou velkého nadšence vzpírání

Jana Trnky z Prosetic.

Prvním trenérem oddílu byl Rostislav Krejčí.

Již v roce 1956 se dostavili první úspěchy. Dorostenecké družstvo v sestavě Douša st.,

Jan Effenberger, J. Fonderfon ,J. Beran , R. Splítek a V. Kalous se v Šumperku stali přeborníky České Republiky .Tento úspěch byl velkou vzpruhou do další činnosti .

Tehdy nesl oddíl název Tatran Teplice. Po tomto úspěchu nastal příliv nových chlapců do oddílu.

V roce 1954 se novým trenérem stává Karel Maťha, pod jeho vedením vzniká vynikající dorostenecký kolektiv , který v letech 1958 – 1962 získává tituly přeborníka

Československa jak v soutěžích jednotlivců, tak v soutěžích družstev . Členy tohoto kolektivu byli tito závodníci Stanislav Douša, František Beran , Rudolf Gaipl ,Václav Proft , Vladimír Jaroš , Rudolf Dick a Jaroslav Rous .

Mladí závodníci Teplic v letech 1959 – 1962 překonávali jak České tak Československé rekordy a do Československé reprezentace se probojovali Jindřich Beran ve váze do 75 kg a Václav Proft ve váze do 82,5 kg. V této době nesl oddíl název Slovan Teplice.

V letech 1964 – 1966 byla zásluhou závodníků Douši ,Berana ,Splítka, Jaroše ,Dlaska

Kučírka ,Švantnera, Pekárka ,Červinky , Huisla ,Bartoše a Effenbergera vybojována ligová soutěž mužů . V této době nesl oddíl název Skol Union Teplice.

Nejúspěšnějším vzpěračem Teplic se v letech 1965 – 1968 byl v mužích mistr sportu Jindřich Beran , reprezentant ČSSR ve váze do 75 kg .Na M.S. v Teheránu se umístil na 7 místě.Nejlepším dorosteneckým vzpěračem byl Karel Prohl , který se v dalších letech vypracoval na nejlepšího vzpěrače Československa.

V roce 1970 se trenérem mužů stává Václav Proft a výchovou mládeže ve sportovním středisku je Karel Maťha.

Do roku 1978 startovali vzpěrači Teplic v celostátní lize a v kádru se vystřídalo mnoho vynikajících závodníků.Do stálého kádru patřili  Karel Hofman ,Jiří Červenka, Saša Douša , Jan Šimůnek ,Ladislav Chládok ,Jaroslav Sailer ,František Blažek ,Zdeněk Bulan, Libor Novák ,Václav Dlask ,Josef Nosický ,Michal Hodovanec , Vladimír Jaroš, Antonín Krátký a Pavel Sobotka.

Vzpěrači Teplic se také zúčastňovali mnoha zahraničních soutěží na turnaji v Sovětském svazu,Německu , Maďarsku,  Jugoslávii a Polsku

V letech 1974 – 1985 startovali muži Sklo Unionu v národní lize družstev a dorostenci

V celostátní dorostenecké lize družstev, B družstva mužů i dorostenců startovali v krajském přeboru. Dobrou úroveň mělo i družstvo žáků, které patřilo mezi nejlepší v

ČSSR.

V osmdesátých letech tvořili kádr ligového družstva mužů Václav Bejček,Ladislav Chládok ,Milan Pech, Petr Holeček, Petr Georgiev ,Antonín Podhola, Jaromír Müler, Josef Žák, Antonín Krátký, Jan Komárek, Ladislav Pyskatý a Vladimír Jaroš.

Nejúspěšnějšími dorostenci byli Ladislav Martinovský, Jaroslav Chládok a Petr Ditrich, kteří se probojovali do dorostenecké a juniorské Československé reprezentace.

Od roku  1978 pracuje při oddíle Tréninkové středisko mládeže jehož vedoucím trenérem byl Karel Maťha a Václav Proft. Trenérskou práci v oddíle vykonává Pavel Sobotka, Karel Hofman a Karel Hrubý.

Od roku 1991 se oddíl jmenoval Glaverbel Czech a pokračoval v extra ligové soutěži mužů i juniorů .Na celostátních soutěžích jednotlivců tradičně obsazovali medailové pozice což Teplický klub řadilo mezi nejlepší kluby v republice.

V roce 2013 se klub přejmenoval na Sportovní klub vzpírání Teplice zapsaný spolek a přestěhoval se ze Sokolovny na Letné do areálu Teplických strojíren v Řetenicích, kde působí dodnes.

Součastný realizační tým tvoří předseda klubu Petr Radouš, šéftrenér Václav Proft,

a trenéři mládeže Pavel Sobotka a Petr Ditrich .

V posledních letech úspěšně soutěžíme v národní lize mužů družstev , lize juniorů a lize starších a mladších žáků. Naši závodníci všech věkových kategorií se pravidelně probojovávají na Mistrovství České republiky jednotlivců i družstev a obsazují přední medailové pozice.

V celkovém ročním hodnocení oddílů České republiky se náš oddíl pravidelně umísťuje na předních pozicích do čtvrtého místa, což z něj dělá jeden z nejúspěšnějších klubů České republiky.

Jako jeden z mála klubů pravidelně startujeme v družstvech všechny soutěže jak ligu mužů ,juniorů ,mladších a starších žáků, ale i veteránské soutěže.V lize mužů startují pouze odchovanci Teplic.

Za pozornost stojí vyzdvihnout odchovance Teplic , kteří reprezentovali naši Republiku na  mezinárodních soutěžích a byli tak přínosem Českému vzpírání

Mistr sportu Luboš Studnička ,který ve váze do 75 kg na ME v Miláně vybojoval stříbrnou medaili, mistr sportu Jiří Zubrický se ve váze + 110 kg stal mistrem světa světovým rekordem v nadhozu 231 kg a na Olympijských hrách v Barceloně obsadil 6 místo ,Petr Sobotka mnohonásobný žákovský a juniorský rekordman účastník M.E . a olympionik v Sydney nejlepší výkon 200 kg trh a 231 kg nadhoz,Pavel Sobotka ml. 4 místo ME juniorů, Pavel Čurda juniorský reprezentant nadhodil 200 kg,Pavel Holzknecht juniorský reprezentant, Jan Anger mnohonásobný mistr České republiky a vicemistr světa masters a dodnes soutěžící,Jan Zajan mnohonásobný mistr České republiky a mistr světa masters, Radek Podhola, Pavel Zima  ,Patrik Vepřek, Rudolf Richter,Josef Gajdoš , Vladimír Jaroš ml.

loading